طنز شیرین ، طنز تلخ !

گاه مریدان به حضرت شیخ خرده میگیرند ، که کلام شیخ گاه شیرین است ، و گاه از تلخی علیرغم رگه هایی از طنز چون شوکران!

هوا کم کم گرم میشود ، بهار در پیش است ، ولی شیخ ما در خیال خود  شما را به تابستان میبرد ، به گشت و گذاری مجازی در طبیعت ، به لانه ی مورچه ها! ، مورچه هایی که با نهایت تلاش و تقلا توشه زمستانی را به لانه میبرند ، به مانند دو قطار کنار هم ، یکی در راه خانه ، و یکی در پی یافتن غذایی تازه! ، و زمانی که مورچه ها به هم میرسند کوتاه زمانی توقف میکنند ، شاید همدیگر را میبویند ، شاید به احترام هم کلاه از سر برمیدارند ، و شاید یک احوالپرسی کوتاه!

به قطار مورچه های راهی لانه بنگرید ، هر یک با تلاشی وصف ناپذیر توشه ای را به دندان گرفته به خانه میبرد ، و اگر جابجایی آنچه حمل میشود  (مثلاً تکه ای بزرگ از یک برگ خشک شده ) از توان یکی از آنها خارج باشد ، چند تن از آنان به همراه یکدیگر ، آن را با دندان به سوی لانه می کِشانند!

بیشتر بنگرید ، با دقت بنگرید ، آن مورچه ای را میگویم که بی خیال از عرق ریزان بقیه ، بر روی همان تکه برگ لَم داده ، و بقیه مورچه ها  ، او را هم  ، به همراه توشه زمستانی ،  بدنبال خود میکِشند ، ....بیشتر بنگرید ، تا ببینید این مورچه ی راحت طلب چگونه به ریش بقیه مورچه ها میخندد!

طنز شیرینی است ، زمانی که در بین هزاران مورچه کارگر ، یک نفر مثل آن مورچه راحت طلب را میبینی ، و تلخ ، زمانیکه همه راحت طلبی پیشه میکنند ، زمانی که یک تن ، در نهایت ناامیدی ، به تنهایی میخواهد آن تکه برگ را به دنبال خود بکشاند ، زمانی که صدها مورچه عافیت طلب بر روی آن لَم داده اند!

چه میشود کرد ، شیخ ما هیچگاه آن مورچه راحت طلب نبوده است ، اما امروز آن مورچه ای است که به تنهایی آن تکه برگ را به دنبال خود میکشد ، تکه برگی که از جای خود تکان نمیخورد ، همراهانی که همه سوار بر آن برگ اند ، .....طنز تلخی است ؟ نه ؟.....!

/ 33 نظر / 220 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آيدا

لم بديم كه منزلمان از گشنگي مي ميرند همچين مي گوييد انگار كلي حساب بانكي خارجه داريم و يه دنيا باغ پسته[ابرو]

مهرداد

خوبی ؟

سید علیرضا رئیسی

شیخ بزرگ ووالا مقام به روز شدم حضورت خورشید تارنمایم باشد پی نوشت ها را هم ملاحظه بفرما

اميد(شبه شعر)

درود بر شيخ و مريدان. كه مريدان نيز اين روزها پا به پاي مراد خويش حلاوتها از خود در ميكنند خواندني! [لبخند][گل]

خرمگس بد

نه اصن هم تلخ نیست خیلی هم عالیه میدونی که؟ این جا هر چی پیش بیاد شیرینه

هزاران گنج

[گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل]درود بر شیخ عزیز واقعا تلخ بود تلخ تر اینکه مورچه های راحت طلب خیلی زیادند متاسفانه[ناراحت]

فایدیم راد

[گل]

مينا

طنز تليخيست ولي شيخ در اين تنهايي ما را شريک خود بدان[گل] با ذکر لينک قرار داده شد

علیرضا

با سلام بسیار زیبا بود طنزهای شما ممنون