سیاه نمایی توپ قلقلی !

نطق پیش از دستور ::

یه توپ دارم قلقلیه ،
سرخ و سفید و آبیه ،
می زنم زمین، هوا میره ،
نمی دونی تا کجا میره ،
من این توپو نداشتم ،
مشقامو خوب نوشتم ،
بابام بهم عیدی داد ،
یه توپ قلقلی داد ،

یه توپ دارم قلقلیه:: اینکه شاعر می گوید ، یه توپ دارم قلقلیه ، به نظر مشکوک است . بویژه آنکه شاعر مشخص نکرده که منظور "قِلقِلی" است یا  "قُلقُلی" . اینکه همه توپ ها قِلقِلی هستند توضیح واضحات است و احتمالاً منظور شاعر قُلقُلی بوده ، که ابزاری است کوچکتر از قلیان ، که با ملزومات تکمیلی دیگر ، به جهت جلوگیری از آبریزش بینی و رفع خماری استفاده می گردد .

سرخ و سفید و آبیه :: اینکه شاعر می گوید ، رنگ توپش سرخ وسفید و آبی است ، به نظر بسیار مشکوک است . ما این موضوع را سالها بعد وقتی کشف کردیم ، که در بعضی از مراسم  در پرچم ایران به جای رنگ سبز ، از رنگ آبی استفاده شده بود . شاعر مزورانه قصد داشته به بهانه رعایت قافیه رنگ پرچم ایران را به رنگهای قرمز و آبی و سفید تغییر دهد  و احتمالاً از روسیه یا فرانسه ، که پرچم هایی به این سه رنگ دارند ، ماموریت داشته است .

می زنم زمین، هوا میره  :: اینکه شاعر می گوید ، میزنم زمین هوا میره ، امری مبرهن است ، چرا که هر توپی ، با زمین زدن ، به هوا می رود . اما در پشت این ظاهر بدیهی  ، مطلب مشکوکی نهفته است . شاعر با تعویض جای نهاد و گزاره و استفاده از صنایع ادبی ، مزورانه می خواسته اشاره ای به پرنده توپولوف داشته باشد ، که چون به هوا می رود  به زمین  می خورد . و با این ترفند جوانان ما را از تحریم اقتصادی بترساند .

نمی دونی تا کجا میره  :: این مصرع ، عمق تزویر و شیطنت شاعر را می رساند . البته واضح و مبرهن است که هر توپی ، بعد از برخورد با زمین ، حداکثر چند متر بیشتر بالا نمی رود . اینکه شاعر می گوید نمیدونی تا کجا میره ، ترویج نظریه نهیلیستی از جهان است ، که به دنبال این است که جوانان ما را از هویت تهی گرداند . این بیان کودکانه همان شاعر معلوم الحال است که گفته : اسرار نهانی نه تو دانی و نه من  ، این مصرع آشکارا و مزورانه ، باورهای جوانان ما را هدف گرفته است .

من این توپو نداشتم :: همه ما به این مطلب بدیهی واقفیم ، که هر کودک حتی در روستاهای ما هم حداقل چند توپ رنگارنگ دارد . آوردن این مصرع که ،"من این توپو نداشتم " عمق کینه توزی شاعر را می رساند . شاعر می خواهد با بیان این مطلب ، با تاکید بر فقر و نداری مردم ، به سیاه نمایی بپردازد . او مزورانه سعی میکند با این ترفند ، توده های فقیر جامعه را تحریک کرده و اهداف خود را در جهت خدمت به اجنبی به انجام برساند .

مشقامو خوب نوشتم :: راستش ما هر چه به همه جایمان فشار آوردیم ، تا هدف مزورانه شاعر را پشت مصرع "مشقامو خوب نوشتم " کشف کنیم ، به جایی نرسیدیم . به نظر شاعر می خواسته با گنجاندن این مصرع  مطلوب ، اهداف پلید خود را در بقیه شعر بپوشاند . شاعر می خواسته ، به اربابان خود این پیام را برساند ، که هدف خود را در منحرف کردن جوانان ، به خوبی انجام داده ، و مآموریت ناپاک خود را تمام شده تلقی نماید .

بابام بهم عیدی داد ، یه توپ قلقلی داد :: و .....بالاخره  شاعر اینگونه مزد نوکری و سرسپردگی را از پدرخواندگان خود  دریافت میکند ! ، .....اف بر او باد ! 

برگرفته از وبلاگ "کشکول هالو هفت شنبه"

/ 21 نظر / 40 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ققنوس وار

درود بر حضرت شیخ حظ کامل بردیم از شعر زیبا و تفسیر زیباتر آن . الحق که شیخ نهایی هستی زیرا که نهایتش هستی . پاینده باشید

اميد(شبه شعر)

درود بر شيخ نقدي به اين عريض طويلي بر «يه توپ دارم قلقليه» فقط از يك نفر ساخته است و آنهم كسي نيست جز مراد ما شيخ الشيوخ آنكه بر كله دشمنانش كلّوخ صاحب توپ القلقلي و افاضات الفلفلي آنكه بي هيچ عبايي! از گفتن حق ندارد ابايي شيخ نهايي! [شوخی][گل]

هزاران گنج

سلام واقعا عالی بود تشکر از شما و تشکر از هالو هفت شنبه عزیز[دست][دست][گل][گل][لبخند]

قلم

همه ما به این مطلب بدیهی واقفیم ، که هر کودک حتی در روستاهای ما هم حداقل چند توپ رنگارنگ دارد . آوردن این مصرع که ،"من این توپو نداشتم " عمق کینه توزی شاعر را می رساند . شاعر می خواهد با بیان این مطلب ، با تاکید بر فقر و نداری مردم ، به سیاه نمایی بپردازد ... معرکه بود!

کورش شفیعی ایران نژاد

آهان! پس این ناتوی فرهنگی که استاد حسن عباسی بر روی آن تأکید فراوان دارند یک نمونه اش هم این شعر به ظاهر ساده و در باطن سرشار از نئولیبرالیسم است!... ما رو باش چقدر ساده بودیم به خدا!

پناهی

به نظر میرسه مصرع مشقامو خوب نوشتم هم خود باوری کاذب را به دانش اموزان القا می کنه واو بی خیال درس و مشق میشه بعدشم تو بخوان از این ......[گل]

فایدیم

من عرضه توپ بازی نداشتم و هیچ وقت اینقدر حاقظه نداشتم که شعر حفظ کنم اما این شعر رو خوب تو کلم کرده بودن پس بگو از اوون زمان !!! فتنه ریشه داشته ...خوب شد گفتی شیخ ...

احسان

سلام شیخ...در افشاگری بعدی سراغ در مورد گاو حسن بنویس...البته اگر قبلا نقد نشده باشد[نیشخند]

مينا

[خنده][خنده][قهقهه][قهقهه][قهقهه][قهقهه] از خ ن د ه ن م ي ت و ن م چ ي ز ي ب گ گم [قهقهه] از قضا بنده هم از کوکاني بودم که نادانسته اين شعر با اين همه معني در کودکي با ناز و اداي زيادي ميخواندم!![ابله]

آيدا

خوب شد شيخ عزيز چشمان غفلت زده و خواب آلوده مان را به گذشته ي پليد و شاعران نابكار گشودند براي هر بار خواندن با سر و صدا ي آن روزهايمان خودم را تنبيه خواهم كرد شك نكنيد شيخ[پلک]