شتر ، گاو ، پلنگ !

نطق پیش از دستور :: قبلاَ نیز در مورد قمار نوشته بودم و امروز بیشتر مینویسم ، و بیشتر گریزی خواهم داشت به وضعیت اقتصادی این روزها ، و سلامتی ، و کارکرد قلب ، و موتورهای الکتریکی ، و ......، تعجب نکنید ، این مطلبی شتر گاو پلنگ نیست ، و توصیه میکنم مریدان تا انتها به دقت بخوانند !

نمیدانم هیچگاه در مجالس قمار شرکت کرده اید یا نه ، ولی شیخ ، نه به خاطر قماربازی ، بلکه به خاطر بررسی رفتار و کنشهای انسانی ، این مجالس را دیده است!

از زمانی که شرط بندی آغاز میشود ، تا زمانی که نتیجه قمار مشخص میشود ، زمان کوتاهی سپری میشود ، فرق نمیکند نتیجه با پوکر تعیین شود ، یا تاس ، یا روشهای دیگر ، از زمانی که یک جفت تاس در دستهای یکی از حریفان میچرخد ، تا زمانی که بر زمین آرام میگیرد ، طرفین بازی استرس و فشار عصبی بالایی را تحمل میکنند ، آدرنالین خون به شدت بالا میرود ، ضربان قلب فزونی میگیرد ، درست مثل کسی که منتظر دریافت نتیجه آزمایش ایدز است ، خبر خوش سلامتی ، یا نوید مرگ! ، و فرقی نمیکند که شما منتظر یک آس پیک باشی در پوکر ، یا منتظر جفت شش در تاس!

و زمانی که نتیجه قمار مشخص میشود ، تنشی غیر منتظره بر پیکر دو حریف می نشیند ، فرقی نمیکند برنده باشی یا بازنده ، خبر خوش  ، یا خبر بد ، هر دو میتواند خطرناک باشد ، و هر چه قمار بزرگتر باشد خطرناکتر ، درست مثل مادری که تنها فرزندش در جبهه جنگ است ، و به اشتباه خبر کشته شدن فرزندش  را دریافت میکند ، و به همین مادر فکر کنید ، زمانی که ساعتی بعد ، تلفن زنگ میزند ، و صدای فرزند خود را میشنود! ، هر دو اتفاق میتواند به یک میزان خطرناک باشد و باعث بروز سکته قلبی شود!

وضعیت اقتصادی کشور به گونه ای است که گویا در قمارخانه ای به بزرگی ایران زندگی میکنم ، قماری که عده ای در آن برنده اند ، و عده ای بازنده ، و البته هیچکس نمیتواند ادعا کند که همیشه برنده است!

استرس ناشی از هر تصمیم گیری بزرگ این روزها بالاست ، آن یکی که سرمایه خود را به دلار تبدیل کرده ، از شادی در پوست نمی گنجد ، و آن دیگری که ماه پیش خانه خود را به امید سرپناهی بهتر فروخته ، و اکنون ظرف چند روز قیمتها بیست درصد رشد کرده ، از غم به خود می پیچد ، ....آن یکی شاد و سرخوش از خرید اتومبیل ، و آن یکی غمگین و سرخورده از فروش آن ، آن یک نئشه ، آن دیگری خمار!

توصیه شیخ را جدی بگیرید ، قلب درست مانند یک الکتروپمپ الکتریکی عمل میکند ، و درست مثل یک موتور الکتریکی میتواند با بروز تنشهای قوی اصطلاحاً جام کند ، فرقی نمیکند تصمیم شما برد محسوب شود یا باخت ، تا نتیجه قمار مشخص شود قلب شما تحت فشار است ، و با مشخص شدن نتیجه تنشی بزرگ بر آن وارد میشود ، این روزها قمار نکنید ، و اگر ناچارید با بخش کوچکی از زندگی خود قمار کنید ......باور کنید افراد زیادی را دیده ام که بر سر یک قمار بزرگ راهی دیار آخرت شده اند!

/ 27 نظر / 141 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مصطفی صادقی

کلا اوضاع شیر تو شیریه همه عصبیند و تو فکر امروز خوشحالند و فردا غمگین و پس فردا جور دیگه

انگولک

سلام شایدخیلی از کارها ریسک باشه و نه قمار شایدم قمار یه نوع ریسکه یا برعکس اتفاقا خیلی ها هم که به جایی رسیدند ازین ریسک کردناست موفق باشید

كريما

درود بر حضرت شيخ از مطالبتان كيفور شديم وشما را به خانه تكاني !!!دعوت ميكنيم.

پناهی

[گل]

قلم

خیلی جالب توصیف کرده اید شیخ ! راستی این را هم باید اضافه کرد که ایران بیشترین آمار مرگ در اثر سکته را دارد ...

خرمگس بد

کی قراره منو لینک کنی؟ چند سال طول میکشه بگو بدونم تنبل؟

مينا

اين يه چيزي تو مايه‌هاي "شيويد لوبيا باقالي عدس پلو" اِ که پدر بنده مهارت خاص در پختش داره !![قهقهه] اگه خواستيد دستورش ٌ ميگيرم بک بار امتحانش کنيد[نیشخند]

آش کشک خالست .چه بخای چه نخای بازی هستی. پولی که راکد بمونه اتوماتیک ارزششو از دست میده عین یخ آب میشه, اگه پولت رو جنس و دلار بکنی بازی هستی اگر هم نکنی باز هم بازی هستی.